KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17309059

nr 1730 9059

Gideon Börje

(1891-1965), Sverige

Oljemålning, Sydländsk by. Signerad, daterad 1929. Olja på duk, 54x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

Gideon Börje, svensk målare född i Stockholm 1891, död i Simrishamn 1965.

måndag 13 oktober 2025
kl 20:03:16

Gideon Börje

Läs mer om Gideon Börje