KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17309059
nr 1730 9059
Gideon Börje
(1891-1965), Sverige
Oljemålning, Sydländsk by. Signerad, daterad 1929. Olja på duk, 54x63 cm, yttermått inklusive ram: 64x75 cm
Gideon Börje, svensk målare född i Stockholm 1891, död i Simrishamn 1965.
måndag 13 oktober 2025
kl 20:03:16
Gideon Börje
Läs mer om Gideon Börje